Hiperbaria tlenowa HBOT w leczeniu objawów boreliozy

Przebieg leczenia boreliozy

Borelioza to niebezpieczna choroba, mogąca nieść za sobą wiele poważnych powikłań. Wywoływana przez bakterie należące do krętków borelioza jest najczęstszą infekcją w wyniku ugryzienia kleszcza. Rozpoznana, leczona jest antybiotykami, jednak nie we wszystkich przypadkach udaje się całkowicie zlikwidować różnorodne objawy tej choroby. Osoby zainfekowane boreliozą często skarżą się między innymi na bóle mięśni i stawów, drętwienie kończyn, problemy z pamięcią, bezsenność a nawet częściowy paraliż twarzy wynikający z zaatakowania przez bakterię komórek nerwowych.

Case study

W kwietniu 2003 roku 31-letni, dotychczas zdrowy mężczyzna, pracownik sektora finansowego w Taipei, zaczął wysoko gorączkować oraz skarżyć się na chroniczne zmęczenie oraz ból kości uniemożliwiający chodzenie. Pacjent otrzymał leki przeciwbólowe. W styczniu 2004 roku na nogach mężczyzny pojawił się rumień wędrujący połączony z bólem obu kolan, ramion oraz stawów. W wywiadzie okazało się, że na dwa lata przed wizytą u lekarza pacjent często uczestniczył w wędrówkach górskich, co łączyło się z m. in. z siedzeniem na trawie czy przebywaniem w pobliżu bydła. Wykonano badania, który ujawniły wynik pozytywny na obecność przeciwciał IgG, a więc podejrzewano boreliozę. W wyniku tych badań pacjent otrzymał antybiotyki, co  spowodowało częściowe ustąpienie objawów choroby. Jednak w ciągu kolejnych trzech lat pacjentowi nadal dokuczało wiele objawów choroby takich jak (1) nadmierna drażliwość, wahania nastrojów, trudności z koncentracją, utrata pamięci krótkotrwałej, zaburzenia snu, drganie twarzy, zaburzenia widzenia i światłowstręt, (2) zaburzenia w funkcjonowaniu układu krwionośnego takie jak ból w klatce piersiowej czy palpitacje serca, (3) artretyzm i (4) inne problemy, takie jak ból głowy i bóle miednicy. W 2007 roku pacjent otrzymał nową serię antybiotyków. Brak znacznej poprawy w redukcji symptomów spowodował wizytę pacjenta w ośrodku hiperbarii tlenowej w październiku 2011 roku. Przed rozpoczęciem terapii HBOT pacjent skarżył się na ból stawów i łokci, drętwienie kończyn, zaburzenia snu oraz trudności intelektualne. Po wykluczeniu innych przyczyn, które mogłyby naśladować typowe objawy przewlekłej boreliozy, zastosowano 30 sesji hiperbarii tlenowej przy ciśnieniu 2,5 ATA. Po pierwszych 10 sesjach symptomy związane z układem nerwowym takie jak trudności intelektualne czy zaburzenia snu ustąpiły. Po kolejnych 10 sesjach ustąpiło drętwienie kończyn. Ostatnie 10 sesji pozwoliło wyeliminować objawy mięśniowo-szkieletowe takie jak bóle stawów. Podsumowując, w wyniku 30 sesji HBOT większość wieloletnich objawów związanych z boreliozą zanikło.

Badania naukowe

W 1993 roku roku naukowcy udowodnili, że tlenoterapia znacznie zmniejsza możliwości zakaźne bakterii boreliozy, natomiast badacze na Texas A&M University stwierdzili w wyniku przeprowadzonych badań nad 91 osobami skarżącymi się na przewlekłe objawy boreliozy, że hiperbaria tlenowa aż w 84,8% przypadków w sposób znaczny zmniejszyła niepożądane objawy, z jednoczesnym utrzymaniem tych pozytywnych zmian w dłuższym czasie przez 70% pacjentów.

Konkluzja

Terapia tlenem hiperbarycznym jest naukowo sprawdzoną metodą pomocy osobom doświadczającym objawów boreliozy. Istnieje wiele badań i pojedynczych przypadków (case study), dowodzących, że za pomocą hiperbarii tlenowej udało się w stopniu znacznym usunąć niepożądane efekty działania tej groźnej bakterii.

Źródło:

Chien-Yu Huang, Yen-Wen Chen, Tseng-Hui Kao, Hsin-Kuo Kao, Yu-Chin Lee, Jui-Chun Cheng, Jia-Horng Wang Hyperbaric oxygen therapy as an effective adjunctive treatment for chronic Lyme disease. Journal of Chinese Medical Association 77; 2014.

Jain KK. Textbook of hyperbaric medicine. In: Fife WP, Fife CE, editors. Hyperbaric oxygen therapy in chronic Lyme disease. 5th ed. Germany: Hogrefe & Huber; 2009.